Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Agenda 2030, wrzesień 2015


Dokument zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań szczegółowych, skupionych wokół obszarów 5xP: People, Planet, Prosperity, Peace, Partnership.

Cele te mają być mają być osiągane do roku 2030 przez wszystkie strony – rządy państw, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe, sektor nauki i biznesu, a także obywateli.

Więcej

Porozumienie paryskie

grudzień 2015


Porozumienie zwieńczyło 21. Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu. Na jego mocy państwa UE postanowiły podjąć działania, dzięki którym do 2050 r. UE jako pierwsza na świecie gospodarka i pierwsze na świecie społeczeństwo stanie się neutralna klimatycznie.

Zgodnie z wymogami porozumienia przed końcem 2020 r. UE przedstawiła długofalową strategię redukcji emisji i zaktualizowane plany klimatyczne. Zobowiązała się w nich m.in ograniczyć do 2030 r. unijne emisje o co najmniej 55% w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Więcej

Europejski Zielony Ład

grudzień 2019


To pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej. Zakłada on, że do 2050 roku gospodarka wspólnoty będzie neutralna dla klimatu,  zasobooszczędna oraz sprawiedliwa społecznie – żaden region i żadna osoba nie ma być wykluczona.

KE przyjęła pakiet wniosków ustawodawczych mających dostosować unijną politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową na potrzeby realizacji celu, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r. o co najmniej 55 procent.

Więcej

Gotowi na 55

lipiec 2021


Nazwa „Gotowi na 55” to nawiązanie do celu, którym jest redukcja emisji o co najmniej 55% do 2030 roku. Proponowany pakiet legislacyjny w ramach europejskiego „Zielonego Ładu”, ma dostosować unijne przepisy do tego celu.

Pakiet zawiera 13 projektów przepisów. Niektóre są jedynie aktualizacją obowiązującego już prawa unijnego odnośnie klimatu, a reszta to zupełnie nowe prawa legislacyjne. Celem ostatecznym jest neutralność klimatyczna do roku 2050.

Więcej

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

kwiecień 2024


Ta dyrektywa jest kontynuacją przepisów wprowadzanych stopniowo od 2002 r. Jej celem jest racjonalizacja zużycia energii w użytkowanych budynkach oraz odpowiedni standard energetyczny nowopowstających.

Dyrektywa zajmuje się m.in zagadnieniem efektywności energetycznej nowopowstających budynków, podkreśla istotność renowacji istniejących obiektów, a także dotyka zagadnień energii ze źródeł odnawialnych i zrównoważonej mobilności.

Więcej

Rozporządzenie w sprawie Taksonomii

czerwiec 2020


Rozporządzenie w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088, powstałe w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.

Celem rozporządzenia jest przekierowanie inwestycji na bardziej zrównoważone działalności, dostosowując je do celów UE. Jest ono systemem klasyfikacji, czyli ustanawia kryteria pozwalające określić czy daną działalność można uznać za zrównoważoną środowiskowo.

Więcej

NFRD

październik 2014


Nowelizacja Dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności przez niektóre duże jednostki oraz grupy, celem zwiększenia wiedzy na temat wpływu przedsiębiorstw na kwestie społeczne, środowiskowe i związane z pracownikami.

NFRD zakładała obowiązek raportowania danych niefinansowych na niektóre duże przedsiębiorstwa, lecz także niektóre firmy nieobjęte obowiązkiem raportowym rozpoczęły publikację Raportów Zrównoważonego Rozwoju.

Dyrektywa NFRD została zastąpiona przez Dyrektywę CSRD.

Więcej

CSRD

grudzień 2022


Dyrektywa w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.

CSRD stanowi podmiotowe i przedmiotowe rozszerzenie obowiązków raportowania ESG. informacje na temat: kwestii środowiskowych, społecznych i praw człowieka oraz ładu korporacyjnego mają być raportowane wg ESRS - European Sustainability Reporting Standards.

Więcej

CSDDD

czerwiec 2024


Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju zmieniająca Dyrektywę (UE) 2019/1937 i rozporządzenie (UE) 2023/2859.

Dyrektywa zakłada m.in. obowiązek należytej staranności w odniesieniu do poszanowania praw człowieka i kwestii środowiskowych dla określonych grup przedsiębiorstw, zwiększenie odpowiedzialności i rozliczalności przedsiębiorstw za negatywne skutki prowadzonej przez nie działalności.

Więcej

Dyrektywa wzmocnienia konsumentów w procesie transformacji ekologicznej

luty 2024


Celem Dyrektywy jest zapewnienie rzetelności i transparentności przekazywanych konsumentom informacji, w tym m.in. zwiększenie ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami handlowymi, które uniemożliwiają dokonywanie zrównoważonych zakupów, takimi jak greenwashing.

Innym celem jest zagwarantowanie, że przedsiębiorca może formułować twierdzenia dotyczące ekologiczności w odniesieniu do przyszłej efektywności środowiskowej tylko wtedy, gdy wiążą się z tym jasno określone zobowiązania.

Więcej

Projekt Dyrektywy ws. Oświadczeń Środowiskowych

marzec 2023


Jej celem jest zwalczanie greenwashingu, uporządkowanie i umożliwienie konsumentom świadomych decyzji zakupowych w zakresie właściwości środowiskowych produktów.

Wniosek wymaga m.in. aby oświadczenia i etykiety środowiskowe były jasne, zrozumiałe i podparte dowodami, niezależne agencje zewnętrzne weryfikowały oświadczenia środowiskowe przed publikacją, aby konsumenci otrzymali rzetelne, porównywalne i weryfikowalne informacje na temat właściwości środowiskowych produktów.

Więcej