Jak przyspieszyć budowę domu jednorodzinnego?


Każdy, kto rozpoczyna budowę domu jednorodzinnego, marzy o szybkim zakończeniu prac budowlanych i jak najszybszym wprowadzeniu się do własnych czterech ścian. Sporządzenie projektu budowlanego, uzyskanie stosownych pozwoleń, wytyczenie nieruchomości i przygotowanie działki, wzniesienie fundamentów, wykonanie ścian i stropów, zamontowanie okien i wykonanie pokrycia dachu zwykle jest bardzo czasochłonne. Są jednak dostępne pewne metody, pozwalające na skrócenie czasu potrzebnego na realizację kolejnych etapów budowy.

Sposoby na przyspieszenie prac budowlanych

Jeżeli chcemy maksymalnie przyspieszyć realizację budowy, warto postawić na elementy prefabrykowane, nowoczesne techniki wznoszenia ścian oraz wysokiej jakości materiały.
Gdy mamy już gotowy fundament i możemy przystąpić do murowania ścian, warto wybrać do ich wzniesienia bloczki z betonu komórkowego. Beton komórkowy pozwala bowiem na łatwą obróbkę (np. cięcie i szlifowanie), co znacznie ułatwia murowanie, a tym samym wpływa na szybkość wznoszenia pionowych przegród budynku. Skrócenie czasu wznoszenia przegród z betonu komórkowego wynika jeszcze z kilku innych cech fizycznych materiału. Charakteryzuje się on niskimi gęstościami, które wpływają na niewielką wagę bloczków i możliwość produkowania elementów o dużych wymiarach co znacznie ułatwia transport i ma wpływ na tempo murowania kolejnych warstw a tym samym wznoszenia ścian. Istotna jest także dokładność wymiarowa, dzięki której powstają równe przegrody wysokiej jakości, możliwe do wykonania przy użyciu zapraw cienkowarstwowych. Powstające spoiny są niewielkiej grubości co znacznie ułatwia wypoziomowanie elementów, a bloczki z betonu komórkowego z pióro-wpustem dodatkowo nie wymagają wykonania spoiny pionowej co również stanowi ułatwienie etapu prowadzenia prac murarskich.
Uzupełnieniem konstrukcji ściennych z betonu komórkowego mogą być prefabrykowane nadproża okienne lub drzwiowe wykonane z tego samego materiału. Jest to rozwiązanie niosące za sobą szereg zalet. Dzięki dobrej izolacyjności cieplnej betonu komórkowego, w konstrukcji nie występują mostki cieplne. Prefabrykowane nadproże to również brak konieczności wykonywania szalunku i betonowania, wystarczy osadzenie nadproża na konstrukcji muru i możliwa jest bezpośrednia kontynuacja dalszych robót murarskich. Wykorzystanie rozwiązania systemowego to znaczne przyśpieszenie prac - nie ma potrzeby odczekania okresu wiązania betonu, ponieważ belka nadprożowa jest gotowym prefabrykatem.

Jeśli pragniemy jak najszybciej wprowadzić się do naszego wymarzonego domu, powinniśmy postawić na gotowe i sprawdzone rozwiązania w zakresie materiałów budowlanych. Łatwe w obróbce elementy wykonane z betonu komórkowego zapewne znacząco przyspieszą cały proces budowy.

 

 

Tynkowanie ścian murowanych z elementów silikatowych - zasady ogólne
Czy wybór betonu komórkowego przy budowie domu jest rozwiązaniem energooszczędnym?
Elementy murowe w ochronie przeciwpożarowej budynku
Murowanie z bloczków silikatowych - krok po kroku