średni wymiar

Czy elementy średniowymiarowe nie są zbyt ciężkie?

Badania rynku materiałów budowlanych jasno wskazują, że wciąż poszukujemy rozwiązań, które pozwolą na jeszcze szybszą i jeszcze bardziej efektywną pracę. Z tego też powodu, co jakiś czas pojawiają się dobrze znane materiały dostępne w nowych wariantach wymiarowych. Ze względu na różne gęstości (a tym samym różną masę) poszczególne grupy materiałowe mają ograniczenia produkcyjne i/lub wykonawcze. Bardzo dobrze widać te różnice analizując elementy wchodzące w skład Systemu Budowy H+H.

Elementy silikatowe średniowymiarowe
Silikaty to wapienno-piaskowe elementy przeznaczone do wznoszenia masywnych przegród. Charakteryzują się wysokimi klasami gęstości a tym samym wysoką masą pojedynczych elementów. Dlatego z praktycznych względów wykonawczych elementy silikatowe drobnowymiarowe są mniej więcej połową długości standardowych bloczków z betonu komórkowego.

Masa średniowymiarowych elementów silikatowych
Nie ulega wątpliwości, że masa pojedynczego średniowymiarowego elementu silikatowego jest wysoka. Operowanie ręczne byłoby niewygodne i czasochłonne. Dlatego przy ich wykorzystywaniu stosuje się minidźwig, który przyspiesza i ułatwia prace murarskie. To rozwiązanie bardzo popularne w Europie, w Polsce od paru lat jest również spotykane.

Elementy średniowymiarowe z betonu komórkowego
Beton komórkowy w odróżnieniu od silikatów, to materiał o stosunkowo niewielkiej gęstości, co ma bezpośrednie odzwierciedlenie w masie pojedynczych elementów. Nawet średniowymiarowe elementy umożliwiają łatwe i szybkie prowadzenie prac murarskich bez konieczności zapewniania dodatkowego sprzętu.

Elementy średniowymiarowe w H+H
Przykładem elementów z betonu komórkowego o powiększonych wymiarach są H+H Panele TEMPO. Zaliczane są one do grona elementów o najwyższym standardzie jakościowym Gold+, a ich wymiary wynoszą 500 x 600 mm (wysokość x długość). Panele występują w dwóch wariantach szerokości 100 oraz 115 mm. Co jeszcze warto wiedzieć o H+H Panelach TEMPO?
Panele ścienne H+H TEMPO powstają z betonu komórkowego o gęstości 500 oraz 600 kg/m3 i charakteryzują się najwyższą dokładnością wymiarową TLMB. Dzięki dużym wymiarom bloczki te pozwalają na szybkie murowanie ścian - jedynie 3,3 szt. bloczków średniowymiarowych H+H Panele TEMPO jest zużywanych jest na 1 m2 ściany. Co więcej Panele nie wymagają tynkowania, co zwiększa prostotę i tempo wykonawstwa.

Masa pojedynczego elementu jest zależna od klasy gęstości i jego szerokości, panele ścienne H+H TEMPO ważą od 15 do 20,7 kg. Tak niska masa elementów gwarantuje brak problemów przy transportowaniu czy prowadzeniu prac murarskich. Niska waga ma jeszcze jedną zaletę – panele te nie obciążą konstrukcji ścian. Powstałe przegrody mogą być nawet 3-krotnie lżejsze, niż te, które powstały z wykorzystaniem innych materiałów murowych dostępnych na rynku.  

 

Zmiana WT 2021. Jak zachodzące od 2014 roku zaostrzanie przepisów wpłynęło na nowobudowane polskie budynki?
Produkcja betonu komórkowego. Jaką rolę pełni dodatek proszku aluminiowego?
Jakie są właściwości betonu komórkowego?
Promieniotwórczość naturalna - czym jest, ile wynosi f1 i f2 dla elementów Systemu Budowy H+H