Którego miesiąca rozpocząć budowę domu?

Pora roku ma duże znaczenie, jeśli chodzi o to, jak będzie przebiegać budowa. Ważne są warunki termiczne panujące na zewnątrz oraz wilgotność powietrza. Kiedy zatem warto rozpocząć budowę domu?

Wiosna najlepszą porą
Zdecydowana większość prac budowlanych może być wykonana wiosną, kiedy pogoda sprzyja – zwykle robi się już wystarczająco ciepło i sucho. Bardzo często, w przypadku, gdy prace zaczynają się wraz z nadejściem wiosny i nie występują żadne anomalie pogodowe, koniec prac budowlanych może przypaść już na jesień tego samego roku.  Przyjmuje się zwykle, że optymalnym miesiącem do tego, aby rozpocząć budowę domu jest marzec bądź kwiecień. To dlatego, że miesiące te najczęściej cechują się występowaniem temperatur powyżej zera, a ryzyko przymrozków jest znikome. Co istotne, wiosną dzień robi się dłuższy, dlatego prace na placu budowy mogą wtedy trwać dłużej, bez potrzeby używania sztucznego oświetlenia.

A może jesień?
Czasem inwestorzy nie chcą czekać z budową domu do wiosny, zwłaszcza jeśli taką decyzję podejmują w drugiej połowie roku. Czy lato i jesień to także dobre pory roku na rozpoczęcie prac budowlanych? Jak najbardziej. Jesienią można wylać fundamenty i doprowadzić budowę do stanu surowego otwartego.

Obecnie klimat się zmienia, a jesień może zaskoczyć przepiękną pogodą. Dlatego nawet w październiku można rozpocząć prace budowlane, o ile ekipa wykonawcza będzie w stanie postawić fundamenty przed pierwszymi mrozami. Budowanie jesienią wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia murów i stropów budynku na czas zimowy. Jednak przerwa technologiczna korzystnie wpływa na konstrukcję budynku.

Nawet jeśli jesień zaskoczy przymrozkami, nadal można prowadzić prace murarskie z zastosowaniem bloczków z betonu komórkowego i elementów silikatowych H+H. Można nimi murować ściany nawet w temperaturze poniżej +5 stopni Celsjusza (jednak nie mniej niż -6).

 

Jak przyspieszyć budowę domu jednorodzinnego?
Murowanie z bloczków silikatowych – krok po kroku
Ciepły dom, czyli dlaczego współczynnik lambda jest ważny?
Jakie budynki można wznosić z betonu komórkowego?