sso

Jak zabezpieczyć inwestycję na okres zimowy?


Skuteczne zabezpieczenie przed zimą domu czy innej inwestycji budowlanej w trakcie jej powstawania ma kluczowe znaczenie. Budynek wymaga wówczas wysokiej odporności na niskie temperatury czy intensywne opady. Jak odpowiednio zabezpieczyć inwestycję w stanie surowym otwartym? A może da się kontynuować prace? Oto, o czym musisz pamiętać!

Stan surowy otwarty – najważniejsze elementy zabezpieczenia
Jeśli planujemy przestój zimowy, to stan surowy otwarty jest najbardziej odpowiednim etapem budowy, aby odłożyć kontynuację prac na później tj. na rozpoczęcie wiosny. Budynek w stanie surowym otwartym ma już m.in. kominy czy ściany nośne. Istnieje zatem więźba i pokrycie dachowe. Jeśli docelowo ma się tam znaleźć dachówka, przed zimą warto zadbać o pełne deskowanie i pokrycie papą. Dachówki powinny pojawić się wiosną.

Z kolei otwory drzwiowe i okienne powinno się zakryć deskami lub folią od strony zewnętrznej. Uchroni to wnętrza budynku przed zaleganiem śniegu np. na parapecie, od czego już blisko do zwiększonego zawilgocenia ścian. Otwory nie mogą być jednak zasłonięte w sposób w pełni szczelny – konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. W górnej części każdego otworu nad przesłoną warto zostawić szczelinę szerokości 3–5 cm. Jeśli przesłony wykonywane są z desek, zabieg ten nie jest konieczny. Powstaną między nimi naturalne szczeliny pozwalające na filtrowanie powietrza.

Zimowa przerwa w budowie na tym etapie pozwoli ścianom odpowiednio przeschnąć, a prace wykończeniowe, do których wróci się wiosną przebiegną o wiele szybciej i sprawniej. Poza tym budynek w stanie surowym otwartym jest jeszcze mało atrakcyjny dla złodziei, więc dodatkowa inwestycja w alarm na prowadzonej budowie nie jest konieczna.

Kontynuacja prace budowlanych zimą – czy to się może udać?
Decyzję o dalszym prowadzeniu prac zimową porą należy uzależnić od warunków pogodowych prognozowanych w danym sezonie. Jeżeli będzie to zima łagodna, z niewielką ilością opadów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować realizację budowy.

Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję podejmuje w tym względzie kierownik budowy lub inspektor nadzoru, jako osoba biorąca na siebie pełną odpowiedzialność za rozpoczęcie lub kontynuowanie prac murarskich w warunkach niesprzyjających. Jeżeli budowa ma trwać zimą, samo miejsce pracy również wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia - powinno być oczyszczone i osłonięte od wiatru, deszczu i śniegu.

Zimowa zaprawa kluczem do sukcesu
Decydując się na prowadzenie prac murarskich w okresie obniżonych temperatur należy stosować odpowiedną zaprawę zimową nadająca się do stosowania poniżej 5 stopni Celsjusza, jej wykorzystanie umożliwia kontynuację prac murarskich przy niewielkim mrozie.

W ofercie Systemu Budowy H+H dostępna jest zaprawa zimowa cienkowarstwowa. Należy ją przygotować zgodnie z wytycznymi producenta – niedozwolone jest stosowanie jakichkolwiek dodatków, których użycie nie zostało jasno wskazane w instrukcji.

Murowanie ścian z betonu komórkowego zimą – o czym trzeba pamiętać?
Jakichkolwiek prac murarskich nie należy prowadzić, jeśli temperatura spada poniżej -6 stopni Celsjusza. Zrezygnować z kontynuacji prac należy również w przypadku, kiedy:

  • mur jest przemarznięty;
  • pada deszcz lub śnieg – świeżo wzniesiony mur wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed przemoknięciem i wychłodzeniem.

Jeśli następuje kontynuowanie budowy w łagodnych warunkach zimowych, należy pamiętać, że wszelkie materiały budowlane muszą być suche – niepokryte śniegiem, szronem ani przemarznięte. W celu oczyszczenia materiałów budowlanych z opadów atmosferycznych niedopuszczalne jest stosowanie soli czy środków chemicznych. Bloczki z betonu komórkowego czy elementy silikatowe trzeba przechowywać w temperaturze nie niższej niż -2 stopnie Celsjusza (materiał zaleca się przechowywać w oryginalnych opakowaniach i dodatniej temperaturze).

 

Jakie znaczenie mają ściany działowe?
Jakie parametry fizyczne zapraw są kluczowe dla konstrukcji murowych?
Docinanie elementów murowych. Jaki sprzęt wykorzystać do cięcia betonu komórkowego, a jaki do elementów silikatowych?
Promieniotwórczość naturalna - czym jest, ile wynosi f1 i f2 dla elementów Systemu Budowy H+H