pojemnosc cieplna

Pojemność cieplna budynków. Jaka jest różnica pomiędzy pracą budynku lekkiego i masywnego?

Pojemność cieplna to inaczej akumulacyjność, która zapewnia stabilność cieplną przegród budowlanych. To właśnie ta cecha materiałów wspomaga utrzymanie względnie stałej temperatury, nawet w warunkach nagłych jej zmian na zewnątrz i wewnątrz budynku. Warto wiedzieć, jaką pojemnością cieplną cechują się budynki lekkie, a jaką budynki masywne.

Praktyczne kwestie związane z pojemnością cieplną
Jeśli materiały budowlane mają wysoką akumulacyjność (pojemność) cieplną, to wybudowane z nich przegrody będą się dłużej nagrzewały, ale i dłużej oddawały zgromadzone ciepło do wnętrz. Dlatego nawet w przypadku, gdyby doszło do awarii systemu ogrzewania, ciepło zakumulowane w murze zapewni zachowanie komfortu termicznego wnętrz przez dłuższy czas. Latem z kolei przegroda masywna zapewnia ochronę przed przegrzaniem pomieszczeń mieszkalnych.

Budynek lekki czy masywny a akumulacja cieplna
Jedną z podstaw zapewnienia wysokiej akumulacyjności cieplnej jest wybór materiału ściennego, który będzie się cechował wysoką zdolnością do magazynowania ciepła. Przyjmuje się, że budynek masywny to obiekt wzniesiony z materiałów o dużej masie i gęstości. Przegrody masywne skutecznie stabilizują temperaturę panującą w poszczególnych pomieszczeniach mieszkalnych. By wybudować masywny obiekt, można wykorzystać bloczki silikatowe H+H, które mają dużą gęstość – do 2200 kg/m3 (a co za tym idzie – także wysoką akumulacyjność cieplną). Silikatowe ściany zewnętrzne i wewnętrzne przez długi czas zapewniać będą stabilną temperaturę wewnątrz domu.

Lekkie budynki, np. ze szkieletem drewnianym lub stalowym, zdecydowanie różnią się pojemnością cieplną w porównaniu z masywnymi obiektami budowlanymi. Obiekty wzniesione z wykorzystaniem materiałów lekkich (ale o dużej izolacyjności termicznej), będą miały mniejszą pojemność cieplną.

Obiekty o niskiej bezwładności cieplnej szybciej się nagrzewają ale również szybko wytracają temperaturę. Taka charakterystyka budynków lekkich, powoduje, że bardzo dobrze funkcjonują jako obiekty letniskowe, rekreacyjne.

 

Jak prowadzić prace ekipy murarskiej, aby te przebiegały najsprawniej?
Odpowiednie zabezpieczenie transportu i jego wpływ na ewentualne uszkodzenia produktów
Czy drążenia w elementach silikatowych przechodzą przez całą wysokość elementu? Jaki jest ich cel? Czy należy wypełnić je zaprawą?
Prawidłowe i kolokwialne nazewnictwo bloczków z betonu komórkowego. Z jakimi nazwami można się spotkać, a jakie są poprawne?