Jak wybrać i kiedy zamówić materiały do budowy ścian?

Zanim przystąpimy do budowy domu, trzeba wybrać materiały do wznoszenia ścian, biorąc pod uwagę charakterystykę produktów, ich parametry i koszty związane z ich montażem. Na jakie elementy murowe się zdecydować i kiedy najlepiej je zamówić?
Z czego budować ściany zewnętrzne?

Zgodnie z dostępnymi danymi przy budowie domu jednorodzinnego wciąż stosowane są takie materiały budowlane jak:

  • różnego rodzaju drobnowymiarowe elementy murowe
  • drewno,
  • glina,
  • beton,
  • kamień.

Od wielu lat, tradycyjna technologia murowana pozostaje podstawowym wyborem materiału budowlanego na ściany obiektu jednorodzinnego. Realizujący budowę muszą zdecydować, w jakiej technologii będą wznoszone ściany. Dostępne rozwiązania to: ściany szkieletowe, masywne, prefabrykowane czy murowane. Szacuje się, że nawet 90 proc. wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce posiada ściany murowane. Do ich realizacji można wybrać bloczki z betonu komórkowego lub silikatowe. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Bloczki z betonu komórkowego i bloczki silikatowe
W kompleksowym Systemie Budowy H+H dostępne są rozwiązania pozwalające na murowanie ścian zewnętrznych, które spełniają przepisy dotyczące maksymalnego współczynnika przenikania ciepła. Elementy z betonu komórkowego mają bardzo dobrą izolacyjność cieplną. W przypadku najniższych klas gęstości pozwalają one na murowanie ścian jednowarstwowych pozbawionych dodatkowej warstwy izolacji termicznej. Dzięki wykorzystaniu do murowania bloczków z betonu komórkowego można uzyskać odporne na utratę ciepła ściany i skutecznie zaizolowany przed chłodem dom.

Warto przy tym podkreślić, że w strukturze betonu komórkowego znajdują się pory tj. mikrokomórki wypełnione powietrzem. Nawet 85 proc. całkowitej objętości materiału to właśnie pory, co wpływa na bardzo wysoką izolacyjność cieplną budowanych ścian.

Drugim materiałem budowlanym tworzącym System Budowy H+H są silikaty, które cechuje bardzo wysoka akumulacyjność cieplna. Dzięki niej w raz ogrzanym pomieszczeniu, dzięki ciepłu zmagazynowanemu w ścianie, komfortowa temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas. Jeśli nawet system ogrzewania domowego zostanie wygaszony, zakumulowane w bloczkach silikatowych ciepło zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń.

Kiedy zamawiać materiały budowlane na ściany zewnętrzne?
Najlepiej stopniowo zamawiać odpowiednie materiały budowlane do murowania ścian zewnętrznych i planować dostawy tak, aby palety nie stały na działce tygodniami i nie były narażone na warunki zewnętrzne. W przypadku, w którym zdecydujemy się na jednorazowe zamówienie materiału na potrzeby całej inwestycji należy pamiętać o jego odpowiednim przechowywaniu – na utwardzonej powierzchni i pod przykryciem zabezpieczającym przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

 

Czy projekt budowlany przewiduje, z jakiego materiału powinny powstać ściany?
Kiedy należy wypełnić spoinę pionową?
Jak sprawić, aby nasz dom był naprawdę cichy?
Ciepły dom, czyli dlaczego współczynnik lambda jest ważny?