jak ściany pozwalają oszczędzać

Jak ściany pozwalają oszczędzać? - czyli wybór materiału podyktowany nie tylko kosztem początkowym


Kiedy inwestor wybiera materiał budowlany do wznoszenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, musi wziąć pod uwagę nie tylko koszty jego nabycia, ale i charakterystyczne cechy produktowe. Właściwości fizyczne różnią się dla poszczególnych materiałów murowych. Dlatego warto poznać je wszystkie, tak aby zdecydować się na taki materiał, który zagwarantuje długofalowe oszczędności eksploatacyjne. Oszczędności na etapie użytkowania budynku pozwala osiągnąć m.in. beton komórkowy należący do Systemu Budowy H+H.

Ograniczenie występowania mostków termicznych
Wysokie koszty eksploatacyjne są generowane w dużej mierze przez system ogrzewania domowego. Jeśli dodatkowo w wyniku wystąpienia niedociągnięć projektowych lub wykonawczych w domu występują mostki termiczne, czyli niepożądane miejsca ucieczki ciepła, wówczas zapewnienie komfortu termicznego domowników wiąże się z wyższymi wydatkami eksploatacyjnymi, w szczególności w chłodniejszych miesiącach roku. Z tych właśnie powodów warto już na etapie budowy domu uczynić wszystko, aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku i ograniczyć zużycie energii.

Przegrody budowlane oraz pozostałe elementy nośne budynku powinny być tak zaprojektowane i zbudowane, by wyeliminować możliwe miejsca ucieczki ciepła i inne osłabienia energetyczne obiektów. Dobra izolacja termiczna przegród i zatrzymanie ciepła we wnętrzu domu to podstawa, by móc realizować plan obniżenia kosztów eksploatacji.

Budowa ciepłych ścian
Dachy i ściany są elementami, przez które uciekać może najwięcej ciepła zgromadzonego w domu. Jeśli ściany zostaną zbudowane z bloczków z betonu komórkowego z Systemu Budowy H+H, nawet bez stosowania dodatkowej warstwy izolacji można uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Dzięki bardzo niskim współczynnikom przewodzenia ciepła materiał ten pozwala nawet na wznoszenie jednowarstwowych ścian, których współczynnik U, przy zastosowaniu odmian najniższych gęstości, może osiągnąć wartość wynoszącą jedynie 0,17 W/(m2·K) przy szerokości muru 48 cm. Budowa ścian jednowarstwowych to możliwość uzyskania oszczędności również na etapie wykonawstwa, ponieważ eliminowany jest koszt nabycia i ułożenia warstwy izolacji termicznej, przy jednoczesnym przyspieszeniu powstawania inwestycji.

Beton komórkowy H+H ma jedne z najniższych wartości współczynników przewodzenia ciepła w porównaniu z innymi elementami murowymi, jakie są obecnie dostępne na rynku. Struktura wewnętrzna bloczków z betonu komórkowego jest zbudowana z porów wypełnionych powietrzem (które jest świetnym izolatorem cieplnym). To właśnie porowata struktura materiału wpływa na to, że ściany wymurowane z wykorzystaniem betonu komórkowego H+H mają niski współczynnik przenikania ciepła.

Energooszczędność ścian wzniesionych z betonu komórkowego jest dodatkowo podkreślona przez dużą dokładność wymiarową elementów, co oznacza, że bloczki można murować na cienką zaprawę klejową, ograniczającą dodatkowo pojawianie się podłużnych mostków termicznych w przegrodzie.

 

Silikatowe elementy elewacyjne
Kiedy należy wypełniać spoinę pionową?
Świadomy wybór materiału ściennego - jakie parametry fizyczne przeanalizować, aby świadomie wybrać materiał?
Promieniotwórczość naturalna - czym jest, ile wynosi f1 i f2 dla elementów Systemu Budowy H+H