Ściana szczelinowa

Ściany trójwarstwowe z silikatów – charakterystyka rozwiązania, zastosowanie elementów silikatowych do wzniesienia warstwy konstrukcyjnej i osłonowej

Silikaty w Systemie Budowy H+H to szeroka grupa produktów o różnym przeznaczeniu, z których można budować między innymi ściany trójwarstwowe. W jaki sposób elementy silikatowe mogą być wykorzystane do wzniesienia warstwy konstrukcyjnej i osłonowej.

Czym są silikaty?
H+H Silikaty to wyroby wapienno-piaskowe o wszechstronnym zastosowaniu. Są to materiały murowe, charakteryzujące się wysoką gęstością, a co z tym związane dużą zdolnością do tłumienia dźwięków. Z wykorzystaniem silikatów można wznosić różnego rodzaju ściany nośne – zewnętrzne i wewnętrzne (w tym także fundamentowe i piwniczne), jak i ściany nienośne (ścianki działowe).

Wyższa masa silikatów w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi sprawia, że mogą być one stosowane do wznoszenia ciężkich, masywnych przegród, które trudno wprawić w drgania. Produkty te odznaczają się wysokimi wskaźnikami izolacyjności akustycznej. Wysoka masa silikatu jest niewątpliwą jego zaletą.

Silikaty w ścianach trójwarstwowych
Przy budowie trójwarstwowych ścian silikaty znajdują podwójne zastosowanie – z powodzeniem mogą służyć do wznoszenia zarówno warstwy nośnej jak i osłonowej ściany szczelinowej. Do ich ocieplenia stosować można każdy rodzaj izolacji termicznej np. styropian lub wełnę mineralną. Ocieplenie ścian trójwarstwowych wykonanych z silikatów jest niezbędne do tego, aby uzyskać wymagany przepisami współczynnik izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych.

Warstwa nośna w ścianach trójwarstwowych może być wykonana z wytrzymałych bloczków silikatowych drążonych, o szerokości 18–25 cm. Warstwa osłonowa (elewacyjna) ma za zadanie zabezpieczyć gotowy mur i warstwę ocieplenia przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych i uszkodzeniem mechanicznym (chroni je przed obniżeniem właściwości izolacyjnych i zniszczeniem). Warstwa osłonowa najczęściej wykonywana jest z cegieł licowych (elewacyjnych) gładkich lub łupanych i pozostaje nieotynkowana. Możliwość zastosowania silikatowych elementów murowych zróżnicowanych pod względem koloru oraz faktury powierzchni licowej pozwala na dużą różnorodność tworzenia elewacji. Warstwa elewacyjna powinna być zabezpieczona bezbarwnym impregnatem przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.  

 

Jakie narzędzia są potrzebne do wykonywania prac murarskich w Systemie Budowy H+H?
Prowadzenie instalacji – wykonywanie bruzd i wnęk
Ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego
Jak sprawić, aby nasz dom był naprawdę cichy?