Jak sprawić, aby nasz dom był naprawdę cichy?

Budujesz się w pobliżu centrum handlowego czy trasy krajowej? Chciałbyś, aby twój dom był cichy, pomimo takiego sąsiedztwa? Zastosuj na etapie budowy odpowiednie materiały, dla uzyskania pożądanej izolacyjności akustycznej! Nie bez znaczenia jest, aby dobrą izolacyjnością akustyczną charakteryzowały się zarówno ściany zewnętrzne, jak i ściany wewnętrzne. Jakie materiały spełnią oczekiwania inwestora?

Co wpływa na izolacyjność akustyczną ścian?
Wybór materiałów murowych jest bardzo ważny dla zapewnienia odpowiedniej izolacyjności akustycznej ścian. Dom może być cichy, pomimo hałasu dobiegającego z zewnątrz, jeśli do wznoszenia ścian wykorzystamy materiały o wysokiej gęstości objętościowej. Wówczas ciężka, masywna przegroda będzie lepiej chroniła przed przenoszeniem niepożądanych dźwięków, ponieważ trudniej będzie ją wprowadzić w rezonans co finalnie odpowiada za zwiększoną zdolność tłumienia dźwięków.

Spośród elementów Systemu Budowy H+H, w którego skład wchodzą elementy silikatowe oraz elementy z betonu komórkowego lepszymi właściwościami ochrony przed hałasem charakteryzują się silikaty i to właśnie one powinny być wybierane w miejscach, w których ochrona przed hałasem jest szczególnie istotna. Niemniej jednak warto podkreślić, że izolacyjność akustyczna elementów z betonu komórkowego jest wystarczająca dla większości typowych lokalizacji i funkcji obiektów budowlanych.

Cechy charakterystyczne elementów silikatowych
Bloczki i cegły silikatowe charakteryzują się wysoką klasą gęstości 2,2 (2200 kg/m3) – i to właśnie duża gęstość objętościowa gwarantuje wysoką ochronę przed hałasem. Wszystkie elementy wapienno-piaskowe mają wysokie wskaźniki izolacyjności akustycznej ale istnieje grupa elementów specjalnych oznaczonych literą A (A12, A, A PLUS), są to bloczki przeznaczone do wznoszenia przegród o podwyższonej izolacyjności akustycznej, charakteryzujące się najlepszymi wskaźnikami dźwiękochronności. Silikaty z grupy A to elementy pełne, pozbawione drążeń, co wyklucza powstawanie zjawisk rezonansowych. Jednocześnie są to elementy o gładkich powierzchniach czołowych, co wymusza wykonawstwo z wypełnieniem w zarówno spoiny poziomej i pionowej. Jest to celowy wybór geometrii elementów służący osiągnięciu jak najwyższej szczelności przegrody służącej jako zapora przed przedostawaniem się dźwięków.

W jednowarstwowej przegrodzie pionowej bloczki silikatowe przeznaczone do wznoszenia ścian konstrukcyjnych:  A oraz A PLUS pozwalają na uzyskanie izolacyjności akustycznej na poziomie od 56 do 60 dB (RA1). Elementy A oraz A PLUS dostępne są w dwóch grubościach 18 oraz 25 cm. W przypadku ścian działowych i bloczka A12 uzyskana izolacyjność akustyczna oscyluje na poziomie 48/49 dB a wznoszone ściany mają grubość 12 cm.

 

Którego miesiąca rozpocząć budowę domu?
Jakie zalety użytkowe w budownictwie mają silikaty?
Bloczki silikatowe H+H
Murowanie z bloczków silikatowych – krok po kroku