Czy wybór betonu komórkowego przy budowie domu jest rozwiązaniem energooszczędnym?

Nowe wymagania budownictwa pasywnego i energooszczędnego niejako wymuszają na architektach stosowanie odpowiednich rozwiązań oraz dobór materiałów charakteryzujących się dobrą izolacyjnością cieplną. Korzystną sytuacją jest, gdy jeden wybrany element ścienny jest w stanie zastąpić inne, wielowarstwowe technologie wznoszenia ścian w obiektach.

Izolacja termiczna cechą charakterystyczną betonu komórkowego

Właściwości fizyczne betonu komórkowego pozwalają na stosowanie go do budowy niemalże każdego rodzaju ścian i elementów konstrukcyjnych w budynkach. Beton komórkowy posiada porowatą strukturę wewnętrzną, a zawarte w porach powietrze pełni rolę doskonałego izolatora. To dzięki bardzo dobrej izolacyjności termicznej ściany wykonane już z jednej warstwy betonu komórkowego mogą posiadać wystarczające (w świetle obowiązujących przepisów) parametry w zakresie ochrony przed utratą ciepła. Energooszczędne właściwości są dodatkowo potęgowane przez możliwość łączenia elementów na pióro i wpust oraz stosowania zapraw cienkowarstwowych, co w dużym stopniu eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych oraz wystąpienia ogólnej nieszczelności budynku. W rezultacie ograniczeniu ulega ilość potrzebnego ciepła, którego dostarczenie jest niezbędne do utrzymania optymalnej temperatury wewnątrz budynku. Pamiętając iż koszty ogrzewania stanowią dużą część wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości, można z pewnością przyjąć, że zastosowanie betonu komórkowego do wzniesienia ścian, może być źródłem znaczących oszczędności.

Poprawa funkcjonowania systemów oszczędzających energię w domach wzniesionych przy zastosowaniu betonu komórkowego

Elementy z betonu komórkowego, ze względu na swoje właściwości izolacyjne dają możliwość korzystania z niskotemperaturowych i ekologicznych źródeł ciepła. W tego typu projektach najlepiej sprawdzają się pompy ciepła. Dobra izolacja ścian wpływająca na niskie straty ciepła, zdecydowanie poprawia efektywność pracy tego rodzaju systemów. W dużym stopniu spada bowiem zapotrzebowanie na dogrzewanie obiektu, a dla utrzymania odpowiedniej temperatury wystarczają niewielkie ilości dostarczanej energii.

Beton komórkowy to materiał o bardzo dobrej izolacyjności termicznej, który okazuje się być dobrym wyborem przy budowie domów energooszczędnych. Łatwa i szybka budowa może przynieść oszczędności na etapie wykonawczym, natomiast niższe koszty utrzymania obiektu to znacząco mniejsze wydatki eksploatacyjne.

Elementy murowe w ochronie przeciwpożarowej budynku
Murowanie z bloczków silikatowych - krok po kroku
Jakie budynki można wznosić z betonu komórkowego?
Kształtki U z betonu komórkowego - zalety i zastosowanie