Zbrojenie strefy podokiennej - jak i dlaczego należy je wykonywać?

Przy murowaniu przegród zewnętrznych z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego można uzyskać ściany o doskonałych parametrach w zakresie izolacyjności termicznej. Jeśli w ścianie mają pojawić się okna, to należy przy murowaniu przygotować odpowiednie pod względem wymiarowym otwory okienne. Jak je wykonać, by nie pojawiły się spękania przegrody?

Staranne wykonanie otworów okiennych
Murarze zajmujący się wykonywaniem ścian z otworami okiennymi muszą pamiętać o dużej staranności prowadzenia prac. Strefa podokienna jest szczególnie narażona na zarysowanie, głównie z uwagi na występujący w niej układ naprężeń. Koncentracja naprężeń oddziałująca negatywnie w obrębie otworu, może spowodować zarysowanie przegrody w strefie podokiennej.
Istnieją jednak sposoby, by zabezpieczać przegrody przed wystąpieniem zarysowań. W strefach podokiennych należy umieszczać zbrojenie spoin wspornych, układane w przynajmniej jednej, najwyższej spoinie. Zbrojenie to najlepiej wykonać gotową kratowniczką np. elementem systemu Murfor. Zaleca się, by zbrojenie to przedłużać co najmniej 0,5 m poza krawędź otworów okiennych.

Drugim możliwym typem stosowanego zbrojenia są pręty ze stali żebrowanej 2 Ø 6. Przy zastosowaniu tego typu zbrojenia w warstwie bloczków konieczne jest wykonanie bruzd (przy użyciu rylca), na długość pręta. To rozwiązanie mniej odporne na błędy wykonawcze, dlatego powinno się pojawiać ewentualnie przy wykorzystywaniu zapraw tradycyjnych.
Dzięki poprawnemu zbrojeniu strefy podokiennej można chronić ją przed zarysowaniem lub znacząco zmniejszyć ilość i rozwarcie pojawiających się rys.

 

 

 

Kiedy należy wypełnić spoinę pionową?
Jak sprawić, aby nasz dom był naprawdę cichy?
Którego miesiąca rozpocząć budowę domu?
Z jakich materiałów korzystać podczas budowania domu, aby uzyskać jak najlepsze właściwości cieplne?