narzędzia

Jakie narzędzia są potrzebne do wykonywania prac murarskich w Systemie Budowy H+H?


System Budowy H+H pozwala na szybkie wykonanie różnego rodzaju przegród z betonu komórkowego oraz silikatów. W jego skład wchodzą bloczki i cegły o bardzo dobrych parametrach fizycznych. Większość elementów ze względu na bardzo dużą dokładność wymiarową można murować z wykorzystaniem nowoczesnych zapraw do cienkich spoin. System Budowy H+H tworzą również belki nadprożowe zbrojone, nadproża niezbrojone, kształtki U oraz szereg silikatowych elementów uzupełniających i elewacyjnych. Jak murować z wykorzystaniem Systemu Budowy H+H? Jakie narzędzia są do tego wymagane?

Podstawowe narzędzia
Do prawidłowego przeprowadzenia prac z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego i silikatów wystarczy zastosować niedrogi komplet narzędzi podstawowych.

Kompletowanie sprzętu można zacząć od wiadra do przygotowania i transportu zaprawy cienkowarstwowej, pojemnika z podziałką w litrach do odmierzenia wody przy przygotowywaniu zaprawy oraz wiertarki elektrycznej z regulacją obrotów i z mieszadłem do zaprawy.

Niewątpliwie szczególnie istotne jest wyposażenie budów w odpowiednie narzędzia służące docinaniu bloczków na żądany wymiar. Wśród których warto mieć ręczną piłę (zwykle rozwiązanie wystarczające w przypadku pracy z betonem komórkowym), szlifierkę kątową z tarczą do cięcia kamienia (lub pilarkę stołową - zwłaszcza wtedy, gdy materiału do murowania i docinania jest na tyle dużo, że ręczne jego cięcie wydłużyłoby prace murarskie). W przypadku elementów z betonu komórkowego przydatny jest również strug do szlifowania ewentualnych nierówności.

Ponadto konieczna będzie kielnia zębata, służąca właściwemu rozprowadzeniu zaprawy cienkowarstwowej, gumowy młotek do korygowania ustawienia bloczków w warstwie muru, poziomica o długości min. 80 cm oraz narzędzia pomocnicze takie jak sznurek murarski, ołówek, miarka, zmiotka itp.

 

Analizując narzędzia potrzebne do przeprowadzenia prac murarskich nie można pominąć narzędzi używanych dla przegród już wzniesionych tj. niezbędnych do odpowiedniego przeprowadzenia instalacji. W tym celu budowę należy wyposażyć w rylec (w przypadku betonu komórkowego) lub bruzdownicę (w przypadku silikatu).

Prostota pracy z Systemem Budowy H+H
Bloczki H+H, czy to z betonu komórkowego czy to bloczki silikatowe, wykorzystać można do wzniesienia wszystkich ścian budynku. Samą technologię wznoszenia ścian możemy określić jako technologię nieskomplikowaną, klasyczną. A przeprowadzenie prac murarskich wymaga posiadania jedynie niewielkiego, prostego zestawu narzędzi.

W Systemie Budowy H+H muruje się ściany na cienkowarstwową zaprawę klejącą H+H, nakładaną specjalną kielnią, dopasowaną do szerokości muru, która umożliwia ułożenie zaprawy w warstwie o pożądanej grubości.

 

Ściany trójwarstwowe z silikatów – charakterystyka rozwiązania, zastosowanie elementów silikatowych
Murowanie ścian poniżej poziomu terenu – ściany piwnic i fundamentów
Najszybsza budowa – murowanie z betonu komórkowego przy użyciu elementów o powiększonych wymiarach TEMPO
Ciepły dom, czyli dlaczego współczynnik lambda jest ważny?