
Energooszczędność
Energooszczędność staje się pożądaną cechą budynku oraz istotnym kryterium dobrego projektu i jakości wykonawstwa. W następstwie przynosi inwestorowi/użytkownikowi obiektu wymierne korzyści w postaci niskich kosztów ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń.
O energooszczędności powinno się zacząć myśleć już na etapie projektu domu. Sama bryła budynku i jej orientacja względem stron świata mają w tym wypadku duże znaczenie. Poza tym należy ograniczyć straty ciepła przez przegrody zewnętrzne: dachy, ściany i podłogi. W budynkach jednorodzinnych „ucieka” przez nie nawet 35% ciepła z całego domu. Dlatego, m.in. z perspektywy przyszłych kosztów eksploatacji budynku, tak istotny jest prawidłowy dobór elementów do budowy ścian zewnętrznych.
Dzięki zastosowaniu systemu budowy H+H, którego częścią składową są elementy z betonu komórkowego charakteryzującego się doskonałą izolacyjnością cieplną, oszczędności związane z ogrzaniem budynku są większe niż przy zastosowaniu innych materiałów murowych.
Wpływa na to również akumulacja cieplna materiałów, z których zostały wykonane przegrody wewnętrzne. Wznosząc ściany z bloczków silikatowych, które bardzo dobrze i na długo akumulują ciepło, zyskujemy możliwość niwelowania skutków szybkich zmian temperatury. Dzięki temu zimą oszczędzamy na ogrzewaniu pomieszczeń, a latem na ich chłodzeniu.